V poslední době jsme zaznamenali v naší osadě zvýšený zájem o téma daň z nemovitostí, u které došlo v posledních letech ke skokovým nárůstům. Zeptali jsme se tedy pana starosty Petra Vrány, co se vlastně stalo a proč musíme opět platit více.

Nejdříve si zkusme obecně popsat jak se vypočítává daň z nemovitostí a pojďme si přiznat, že to není úplně jednoduché. 

  1. V prvním kroku je nutné definovat správně typ nemovitosti – jestli se jedná o pozemek nebo stavbu a dále pak musíme vědět o jaký typ pozemku nebo stavby se jedná. Podle toho se stanoví základní sazba daně – sazby definuje zákon
  2. Ve druhém kroku se tato sazba upravuje koeficientem, který vychází z počtu obyvatel, kteří v dané obci žijí – tento koeficient opět definuje zákon.
  3. Nakonec se tato sazba upravuje takzvaným místním koeficientem – tento koeficient si upravuje na základě rozhodnutí zastupitelstva každá obec individuálně.

Co se tedy stalo v posledních letech?

  1. V roce 2021 došlo rozhodnutím zastupitelstva města Tachov ke zvýšení místního koeficientu ze 2 na 3. Toto rozhodnutí vešlo v platnost od 1.1.2022 a mělo za důsledek navýšení daně o 50% (viz bod c. výše)

V roce 2023 rozhodla vláda ČR o zavedení různých opatření v rámci tzv. „Ozdravného balíčku“, jehož různá opatření se uváděla v platnost v několika krocích a měla dopad d

  1. o různých oblastí https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/ozdravny-balicek . 

Zde jsou pak opatření, která měla vliv na daň z nemovitých věcí

  1. Od 1.1.2024 došlo k navýšení sazeb daní za jednotlivé typy nemovitostí – v tomto roce jsme si museli připlatit podle typu nemovitosti cca. o 80% více  (viz bod a. výše)
  2. Od 1.1.2025 pak došlo ke sjednocení koeficientů v rámci obcí podle velikostí obce (viz. bod b. výše) – v případě Vítkova a dalších osad, které patří pod město Tachov to znamenalo další nárůst o 100%, protože pro celý Tachov (cca.11 500 obyvatel)  platí koeficient 2. 

Toto poslední opatření se dotklo pouze majitelů staveb a stavebních parcel v osadách jako je ta naše. 

Kromě těchto změn v dani z nemovitých věcí pak došlo ke změně způsobu přerozdělování daní městům a obcím. Stát sice navýšil daň z nemovitých věcí, která připadá ze 100% obcím, ale zároveň snížil příjem do místních rozpočtů z takzvaného rozpočtového určení daní. Obce tak rázem ztratily příjmy ve výši cca.3,5 miliard.

Pokud tedy obce chtějí dodržet nějaký standard služeb, které svým obyvatelům zajišťují, musí hledat finance do svých rozpočtů buď cestou úpravy daně z nemovitých věcí nebo úpravou místních poplatků. 

Jen pro Vaši představu například svoz odpadu. Skutečné náklady se pohybují okolo 31 milionů Kč a na poplatcích a z tržeb za třídění odpadu město získalo pouze cca. 10 milionů Kč. Zbývajících 21 milionů pak musí hradit z jiných příjmů. Aktuálně nás svoz odpadu stojí 750,- Kč/rok. Pokud bychom si měli hradit všechny tyto náklady sami, znamenalo by to pro nás téměř čtyřnásobek aktuálně hrazeného poplatku.

Pokud máte zájem se více ponořit do financování města, tak si můžete prostudovat návrh rozpočtu pro rok 2025, který zahrnuje i výsledky za rok 2024 – https://www.tachov-mesto.cz/rfile/53926/

Ano, tato nová opatření v zákoně o dani z nemovitostí, která nás zasáhla kvůli tomu, že jsme součástí Tachova jsou nepříjemná, na druhou stranu investice města do služeb, rozvoje a infrastruktury nám pomáhají udržovat hodnotu našich nemovitostí výše, než kdybychom byli malá vesnička.

Jako kompenzaci za tato navýšení nám město přislíbilo několik konkrétních opatření :

  • navýšení budgetu, se kterými osada volně nakládá dle počtu obyvatel z 10.000 Kč na 30.000 Kč
  • další investice do infrastruktury
  • sezónní velkoobjemové kontejnery na bioodpad – jednou za dva měsíce bude na návsi na dva týdny k dispozici kontejner
  • vánoční osvětlení od roku 2025
  • mobiliář
  • změna Územního Plánu pro budoucí využití návsi 

Přikládám k tomuto emailu další materiály, ze kterých se můžete dozvědět více.

Za osadní výbor Vítkova

Vypracoval Vlastimil Zeman

Přílohy:

Změny v dani z nemovitosti
Štítky: